FAQ – częste pytania

W jakim stylu fotografujecie?

Pracujemy w stylu fotoreporterskim. Staramy się łapać chwilę, nie przestawiać ludzi i nie przeszkadzać, nie kreujemy atmosfery - chłoniemy ją i uwieczniamy, tak by po latach małżonkowie oglądając swoje ślubne zdjęcia mogli przeżyć wszystko jeszcze raz.

Oczywiście w plenerze wkraczamy do akcji sami aranżując różne sytuacje, ale nawet wtedy staramy się fotografować z zaskoczenia, by uchwycić naturalne spojrzenia, gesty, uśmiechy. Póki co nie robimy zdjęć studyjnych. Przez cały dzień staramy się wprowadzać luźną sympatyczną atmosferę pozwalającą rozluźnić się i zapomnieć o ślubnym stresie - co skutkuje też sympatycznymi zdjęciami.

I bardzo ważne - staramy się pracować w naturalnym świetle, a lampy błyskowej używać tylko okazjonalnie dla osiągnięcia specjalnych efektów lub kiedy warunki uniemożliwiają wykonanie poprawnego ujęcia, co przy wysokich czułościach współczesnych aparatów i jasnych obiektywach zdarza się coraz rzadziej.

Co najbardziej odróżnia waszą ofertę od ofert innych podobnych fotografów?

Możemy opowiedzieć o kwestiach wymierzalnych - porównywanie poziomu artystycznego to już sprawa indywidualnego gustu.

Zapewniamy że Waszą uroczystość uwieczniać będzie dwóch fotografów - ten jeden dodatkowy robi wielką różnicę (ale o tym poniżej), po drugie z całego dnia dostaniecie od 150-250 zdjęć (każde poddane specjalistycznej komputerowej obróbce) w odróżnieniu od 40-100 czy 1000-1500 zdjęć jak ma to miejsce u wielu konkurencyjnych fotografów - uważamy że 150-250 jest ilością pozwalającą oddać atmosferę tego dnia, nie powodując jednocześnie przesytu. Ponadto staramy się być niewidzialni, nie przestawiać, nie przeszkadzać, nie stresować.

Przy podpisywaniu umowy każda para otrzymuje od nas mini-poradnik ślubny, gdzie spisane są różne przydatne informacje dotyczące tego co para może zrobić aby mieć lepsze zdjęcia ślubne.

Na produkt finalny który otrzymujecie składają się również wszystkie objęte pakietem zdjęcia (w formie elektronicznej, niezabezpieczone przed kopiowaniem), tak by każdy, komu je udostępnicie miał możliwość wykonać sobie, samodzielnie i bez dodatkowych opłat, dowolną ilość wybranych przez siebie odbitek.

Czy zawsze fotografujecie we dwoje?

Tak, no chyba że któreś z nas położyłaby jakaś ciężka choroba (tfu, tfu) do tej pory coś takiego się nie zdarzyło. Fotografowanie we dwoje, z dwóch aparatów daje dużą swobodę twórczą, można podzielić się pracą, nie trzeba gonić żeby utrwalić każdy ważny moment jeśli fotografuje go akurat druga osobą, można się skupić na szczegółach, chwytaniu atmosfery dnia. Nie musimy też biegać jak szaleni i przepychać się z jednej strony na drugą - jest to cenna zaleta szczególnie w kościele, gdzie zbędne zamieszanie jest niewskazane, albo w małych polskich mieszkaniach, gdzie przepychanie się miedzy ludźmi z jednej strony pokoju na drugi wprowadza zupełnie niepotrzebne zamieszanie.

Dwie osoby to także dwa odmienne spojrzenia, dwa zdjęcia tego samego momentu z różnych ujęć, a co najważniejsze cena wcale nie jest wyższa niż ta którą wyliczy sobie pracujący w pojedynkę podobnej klasy fotograf.

Co zwykle fotografujecie?

Ponieważ najbardziej lubimy dokumentować cały dzień - w pełnej opcji zaczynamy od spotkania z Panna Młodą u fryzjera/kosmetyczki, potem w domu - ubieranie, błogosławieństwo, przejazd do kościoła, witanie gości, ceremonia, życzenia, powitanie chlebem i solą, pierwszy taniec, tańce gości, tort. Nie idziemy na ilość lecz na jakość. Nie katalogujemy wszystkich gości, staramy się oddać atmosferę. Nie jesteśmy nachalni, nie przeszkadzamy, jeśli trzeba potrafimy nie robić zdjęć, wyjść, mamy poczucie taktu i humor.

Wszyscy do tej pory byli zadowoleni z naszego podejścia do ludzi, sytuacji, tematu i przede wszystkim z wyników! ... a przynajmniej tak nam mówili :)

Jestem osobą niefotogeniczną czy, będę się sobie podobać?

Takiej gwarancji oczywiście dać nie możemy. Jasne, że są osoby którym łatwiej zrobić udane zdjęcia i takie z którymi jest trudniej, jednak zdjęć robimy na prawdę dużo, w tym większość z zaskoczenia - tak że po pierwsze - jest z czego wybierać, a po drugie fotografowana osoba najczęściej nie ma czasu zrobić głupiej miny :) Jak do tej pory nie było nikogo kto by był niezadowolony, nawet najbardziej niefotogeniczne we własnym mniemaniu osoby chwaliły, że na naszych zdjęciach na prawdę się sobie podobają.

Na jakim sprzęcie? Cyfrowo czy analogowo?

Oboje pracujemy na cyfrowych lustrzankach Nikona z wysokiej klasy jasnymi obiektywami. Obecnie technika cyfrowa w wielu aspektach przewyższa fotografię analogową, wygodą pracy, większymi możliwościami postprocessingu, niższymi kosztami, dlatego korzystamy wyłącznie ze sprzętu cyfrowego.

Jak wygląda sesja plenerowa?

Zwykle organizujemy kilka dni po ślubie w ustalonym wcześniej z parą miejscu. Jeśli z różnych względów ta opcja nie jest możliwa to albo porywamy parę na pół godziny w czasie imprezy - po obiedzie i pierwszym tańcu albo umawiamy się przed ślubem. Zaleta organizowania pleneru innego dnia jest taka, że nie trzeba się spieszyć, nie trzeba przejmować się tym że sukienka się pobrudzi, chociaż wtedy fryzura, czy bukiet mogą już nie przypominać tych z dnia ślubu, można to potraktować jako ciekawą odmianę i zaletę.

Jeśli chodzi o miejsce - kiedy para ma swoje pomysły i jeśli są one ciekawe wtedy zwykle chętnie się do nich przychylamy, ważne żeby ludzie czuli się swobodnie w danym miejscu. Własne pomysły i lokalizacje też mamy, generalnie lubimy miasto, ale uczulenia na trawę i drzewa też nie mamy. W Parku Sołackim w Poznaniu nie fotografujemy :) (no chyba, że ktoś się bardzo uprze :)

Do której godziny pracujecie na weselu?

Wszystko jest do ustalenia, jednak wychodzimy z założenia, że na weselu dla fotografa na dłuższą metę niewiele się dzieje, a im później tym straszniej, dlatego ograniczamy się zwykle do ok. 2-3 pierwszych godzin - w ciągu których udaje nam się sfotografować najciekawsze chwile z wesela. Zresztą goście też chyba bawią się swobodniej kiedy nie czują się "pod ostrzałem" fotografa, nawet jeśli staramy się pracować dyskretnie. :)

Czy retuszujecie wykonane zdjęcia?

Oczywiście! Każde zdjęcie poddawane jest mniej lub bardziej szczegółowej obróbce.

W odróżnieniu od fotografów, którzy jeszcze tego samego dnia po północy dostarczają Młodym fotografie, my zdjęcia prosto z aparatu traktujemy jako półprodukt z którego dopiero powstanie ostateczna fotografia. Poza poprawianiem kolorów, kadrem, czasami staramy się delikatnie poprawiać naturę korygując zmarszczki itp. tak czy efekt ostateczny oczarowywał naszą parę i jej gości.

Ile odbitek dostaniemy, w jakim formacie?

Zależnie od pakietu - od 25 odbitek 15x23 luzem do 60 stron w albumie z odbitkami od 10x15 - 15x23.

Jeśli chodzi o pliki w wersji elektronicznej - w odróżnieniu od niektórych fotografów dajemy Wam wszystkie zdjęcia, objęte wykupionym pakietem, po szczegółowej obróbce komputerowej. Nie przetrzymujemy tych zdjęć dla siebie i nie zarabiamy na każdej odbitce.

Płacicie nam za nasz czas w dniu ślubu i obróbkę komputerową, więc wszystkie otrzymane w wyniku tego procesu zdjęcia są Wasze, bez żadnych dodatkowych, ukrytych opłat. Zwykle jest to (w zależności od wybranego pakietu) ok. 150-250 fotografii w formacie JPG (z niską kompresją) w wysokiej rozdzielczości, z których bez problemu można samodzielne wykonać dowolną ilość odbitek w formacie co najmniej 15 x 23.

Niektórzy fotografowie w tej samej cenie, dają tylko 40-100 zdjęć z całego wydarzenia - uważamy, że to mało i że taka ilość pozostawia zbyt duży niedosyt. 150-250 wydaje nam się optymalną ilością przy całodziennym fotografowaniu na dwie ręce.

Po jakim czasie dostaniemy zdjęcia?

Najczęściej trwa to ok. 3-4 tygodnie. Zdjęć robimy na prawdę sporo i ich przejrzenie, selekcja, obróbka, wykonanie odbitek, zajmuje nam dużo więcej czasu niż samo fotografowanie.

Czy dajecie zdjęcia w albumie?

Tak. Zależnie od pakietu. W pakietach z albumem jest to dobrej jakości, wyklejany, 60 stronicowy album z co najmniej 60 szt. odbitkami wewnątrz (w formatach 10x15 - 15x23).

Ile kosztują wasze usługi?

Jeśli chodzi o fotografię ślubną zwykle otrzymuje się to, za co się płaci. Można znaleźć fotografa za 500zł i takiego za 5000zł - płacąc 500zł nie można wiele oczekiwać. My plasujemy się gdzieś po środku. Staramy się by nasze ceny były adekwatne do prezentowanego poziomu artystycznego, oraz pokrywały koszty naszej pracy (fotografowanie, postprocessing, podatki, inwestycje w sprzęt) dając nam również satysfakcję z pracy dzięki której możemy pracować dla Was lepiej.

Aby poznać szczegóły zachęcamy do przesłania zapytania drogą mailową lub ew. telefonicznie.

Na jakim terenie działacie?

Nasze rodzinne miasta to Poznań i Konin - tam też najczęściej fotografujemy, ostatnio też zdarza nam się fotografować w Międzychodzie, jednak nie ma przeszkód abyśmy uwiecznili Waszą uroczystość w dowolnym miejscu, pozostaje tylko kwestia dopłaty za dojazd i ew. nocleg (który byłby wskazany w przypadku dojazdu powyżej 150km). Byliśmy już we Włoszech i w Szwecji.

Z jakim wyprzedzeniem należy zarezerwować termin?

Nie ma problemu żebyśmy zarezerwowali termin z miesięcznym, czy rocznym - wszystko zależy jednak od tego czy taki termin jest wolny. W ostatnim czasie terminy na sezon ślubny (od kwietnia do października) rezerwowane są z już z rocznym - wyprzedzeniem. Zdarzają się rezerwacje wcześniejsze jak i późniejsze - generalnie kto pierwszy ten lepszy.

Rezerwacja terminu polega na podpisaniu umowy i wpłaceniu niewielkiego zadatku w kwocie 200zł.

Czy posiadacie zezwolenie z Kurię na fotografowanie ślubów?

Oczywiście, ponieważ czasami zdarza się, że pozwolenie takie wymagane jest przez duchownego udzielającego sakramentu, z nami martwić się nie musicie ponieważ oboje posiadamy stosowne pozwolenia wydane przez Archidiecezję Poznańską.

Czy możecie polecic jakiś kościół na nasz ślub?

W ciągu tych kilku lat pracowaliśmy w różnych kościołach i z poznańskich najbardziej przypadły nam do gustu (ze względu na jasność i rozkład) dwa: pw. Św. Stanisław Kostki oraz Św. Rocha. Lubimy też poznańską Farę oraz kościół św. Wojciecha, są ciemniejsze i trudniejsze w fotografowaniu jednak posiadają swój niezaprzeczalny klimat.

Czy możecie polecic jakieś zespoły muzyczne?

Trochę się ich nasłuchaliśmy. Jest kilka, które spodobały nam się szczególnie, ze względu na poziom artystyczny, kulturę osobistą i poziom rozbawienia gości - oto one: Shakers (0601 743 977), Takt (0513 045 831).

Czy macie jakieś życzenia?

Zależy nam na możliwie swobodnej atmosferze - po to aby zdjęcia były możliwie swobodne i naturalne - dlatego też prosimy przyszłe Młode Pary o zwracanie się do nas per "Ty": Magda, Piotr - ułatwia to rozmowę i ułatwia fotografowanie.

Sesja zaręczynowa - czy warto się umówić?

Oczywiście! Warto, warto! Dzięki sesji zaręczynowej, kilka miesięcy później w dniu ślubu poczujecie się pewniej przed obiektywem i z fotografem którego lepiej poznacie przy tej okazji. Dodatkowo zostaną Wam śliczne zdjęcia z okresu narzeczeńskiego.